Czy faktoring się opłaca?

Faktoring – czy się opłaca?

Faktoring to usługa skierowana dla firm które borykają się z brakiem płynności finansowej, jak również dla tych które wystawiają faktury z długim terminem płatności a chcą dalej obracać pieniędzmi bez zamrażania ich w fakturach.  Ale czy to się opłaca?

Szybkość

Po pierwsze – faktoring w wielu przypadkach można otrzymać z dnia na dzień. Jeśli pieniądze są w firmie potrzebne na już – faktoring to doskonała metoda na pozyskanie środków i błyskawiczna poprawa płynności finansowej. A czas to pieniądz.

Bezpieczeństwo

Faktorzy dokładnie sprawdzają odbiorców faktur – więc praktycznie do zera niwelują ewentualne ryzyko związane z ich wypłacalnością. Ponad to odbiorcy mają świadomość, że stają się dłużnikami instytucji finansowej a nie firmy od której zakupili towary lub usługi, co wpływa na to że regulują swoje zobowiązania terminowo.

Konkurencyjność

Klienci bardzo często wymagają wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Nie rzadko są skłonni dopłacić więcej za usługę o ile dłużej będziemy skłonni „poczekać” na wynagrodzenie. Firmy korzystające z faktoringu zauważyły tą zależność i często wygrywają pod tym względem z konkurencją.

Cena

Nie ma co ukrywać – faktoring jest droższą metodą finansowania ni np. kredyt bankowy. Ale czy dużo droższą – tu można mieć wątpliwości. Pozyskanie kredytu jest często niemożliwe, banki mają wygórowane wymagania a sama procedura to kilka tygodni. Jeśli spojrzymy szerzej na faktoring i wszystkie korzyści które oferuje może się okazać, że jego koszt jest niewiele większy od standardowego finansowania a na dodatek daje nam dużą swobodę i elastyczność.

Faktoring się opłaca

„Nie można dokładnie oszacować ile droższy jest faktoring od kredytu bankowego i czy w ogóle jest droższy. Jak to mówią czas to pieniądz – więc w faktoringu dostajemy i jedno i drugie. Trzeba też pamiętać, że faktorzy są elastyczni i można z nimi negocjować, więc w niektórych przypadkach koszt faktoringu może być dużo mniejszy niż na początku szacowaliśmy, a nawet niższy od kredytu” – mówi Krzysztof Szymański – ekspert z www.faktoring.biz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *