Kredyt dla dewelopera – 7 najczęstszych błędów podczas szukania finansowania

Szykując się do inwestycji i do poszukiwań kredytu dla dewelopera, bardzo łatwo przeoczyć coś, co może negatywnie wpłynąć na powodzenie całego przedsięwzięcia.

Warto uczyć się na błędach – ale najlepiej cudzych, dlatego przedstawiamy 7 najczęstszych błędów popełnianych przed deweloperów, które mogą zmniejszyć szanse na uzyskanie finansowania.

Błąd 1

Często deweloperzy najpierw przygotowują dokumentację projektową, później szukają finansowania, a na końcu robią analizę rynku. To błąd. Pierwszą rzeczą powinna być dokładna analiza rynku, później poszukiwanie ewentualnego finansowania a na końcu dokumentacja projektowa.

Błąd 2

Masz bardzo obszerny biznesplan z sektami informacji? Lepiej skoncentrować się na ważnych informacjach w oczach banku – konkrety, fakty i dane!

Błąd 3

Brak analizy rynkowej. Im lepiej poznasz swoją konkurencję tym lepiej i możliwości na rynku – tym bardziej będziesz mógł dopracować atrakcyjność swojego projektu.

Błąd 4

Źle dobrany rachunek powierniczy.

Około 90% deweloperów w Polsce korzysta z otwartego rachunku powierniczego.  Przewiduje on regularne wpłaty realizowane w transzach według harmonogramu, a bank jest odpowiedzialny za kontrolę postępów w pracach.

Błąd 5

Niski wkład własny. Obecnie 20% to absolutne minimum. Przy mniejszej zdolności kredytowej – wkład własny będzie musiał być większy.

Błąd 6

Ogólny harmonogram prac. Harmonogram musi być napisany z uwzględnieniem wszystkich, nawet najmniejszych szczegółów.

Błąd 7

Niekompletny biznesplan – w biznesplanie powinny być opisane wszelkie ryzyka wynikające z planowanej inwestycji, wraz z ewentualnymi możliwościami ich ograniczenia.

 

Warto wiedzieć, że wnioski o kredyt deweloperski są indywidualnie analizowane i dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie całego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *