Kredyty na remont dla spółdzielni mieszkaniowych

Kredyty na remont dla spółdzielni mieszkaniowych

Dla wielu spółdzielni mieszkaniowych kredyt jest jedynym sposobem na sfinansowanie dużego remontu budynku. Na rynku można znaleźć produkty kredytowe, które dedykowane są właśnie celowi remontowemu. Warto im się przyjrzeć bliżej.

kredyt dla spółdzielni mieszkaniowej

Decyzja o przeprowadzeniu dużego remontu często jest trudna, ponieważ wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla spółdzielni mieszkaniowej. Nic dziwnego, że niekiedy pojawia się opór niektórych członków spółdzielni wobec takich wydatków, chociaż nie posiadają oni możliwości prawnej zablokowania decyzji o modernizacji budynków. Problem polega jednak na tym, że jeśli nawet decyzja o rozpoczęciu remontu zostanie podjęta, niekiedy spółdzielnia mieszkaniowa dysponuje zbyt małymi środkami, aby sfinansować prace. Wtedy warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu.

Jak podejmowana jest decyzja o remoncie?

Władze spółdzielni mieszkaniowej są o tyle w dobrej sytuacji, że nie muszą zdobywać głosów większości członków na zebraniu, aby podjąć decyzję o przeprowadzeniu nawet największego remontu, jak ma to miejsce na przykład w przypadku wspólnoty mieszkaniowej. Wszystko dlatego, że w spółdzielni mieszkaniowej remonty są realizowane w ramach ogólnego planu gospodarczego danej spółdzielni i nie jest do tego wymagana zgoda mieszkańców budynku, który będzie modernizowany. Taka sytuacja wynika z faktu, że wszyscy członkowie spółdzielni wpłacają składki na jeden wspólny fundusz remontowy. Obowiązuje tutaj zasada solidaryzmu. W ten sposób mieszkańcy różnych budynków składają się na remont jednego bloku lub kilku. Warto podkreślić, że to osoby zarządzające spółdzielnią mieszkaniową podejmują ostateczną decyzję o tym, który blok będzie remontowany i kiedy to nastąpi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby władze spółdzielni konsultowały się w tym zakresie z członkami spółdzielni. Zasada jest jednak taka, że władze spółdzielni mieszkaniowej powinny kierować się przede wszystkim pilnością remontu, a także dostępnością środków w funduszu remontowym. Co jednak w sytuacji, gdy remont jest bardzo pilny, a brakuje na niego pieniędzy? Wtedy wiele spółdzielni mieszkaniowych decyduje się zaciągnąć kredyt.

Kredyt na remont i jego zabezpieczenie

Zanim spółdzielnia mieszkaniowa rozpocznie rozmowy z bankiem na temat kredytu na remont, powinna najpierw wykonać audyt budowlany. Zleca się go wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu można otrzymać szczegółowe informacje o zakresie koniecznych prac remontowych i o ich koszcie. To z kolei pozwoli określić, ile pieniędzy trzeba będzie pożyczyć.

Władze spółdzielni mieszkaniowej muszą mieć świadomość, że występując o kredyt na remont, będą musiały przedstawić odpowiednie zabezpieczenie. Banki najczęściej żądają pełnomocnictwa do rachunku funduszu remontowego. To oznacza, że w przypadku nieterminowego spłacania kredytu lub całkowitego braku jego spłaty, kredytodawca będzie mógł przejąć środki na takim rachunku. Niektóre banki żądają również cesji ubezpieczenia remontowanej nieruchomości. Warto także dodać, że często w przypadku bardzo dużych i kosztownych remontów, banki oczekują dodatkowego zabezpieczenia, którym jest hipoteka na nieruchomościach będących własnością spółdzielni mieszkaniowej (głównie budynki, gdzie prowadzona jest działalność handlowa).

Wiele banków posiada specjalne oferty kredytów remontowych dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Często to po prostu celowy kredyt inwestycyjny na remonty i modernizację budynków, czasami różnego rodzaju linie kredytowe. Spółdzielnie mieszkaniowe mogą wybierać w ofercie kredytowej zarówno banków komercyjnych, jak i spółdzielczych. Czasami konieczne jest posiadanie w danym banku rachunku. Do tego oczywiście dokonywana jest ocena zdolności kredytowej danej spółdzielni mieszkaniowej. Bank sprawdza wtedy najczęściej wysokość odpisów i regularność wpłat mieszkańców na fundusz remontowy (zwykle powinna być na poziomie co najmniej 80%).

Dofinansowanie z BGK

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą także starać się o dofinansowanie Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, jednak muszą wtedy zaciągnąć kredyt w jednym z banków, który współpracuje z BGK. Dofinansowanie realizowane jest w formie premii termomodernizacyjnej lub remontowej. W pierwszym przypadku dofinansowanie przysługuje za prace termomodernizacyjne (np. ocieplenie budynku) i wynosi 20% kredytu wykorzystanego na tego rodzaju remont. Nie może to być jednak więcej niż 16% wszystkich kosztów poniesionych na termomodernizację przez spółdzielnię mieszkaniową. Wcześniej spółdzielnia musi również wykonać audyt energetyczny, ponieważ dofinansowanie nie może przekraczać dwukrotności szacowanych rocznych oszczędności energii. Natomiast premię remontową można uzyskać na prace remontowe w budynkach wielorodzinnych, które zostały oddane do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 roku. W tym przypadku Bank Gospodarstwa Krajowego może wypłacić dofinansowanie w wysokości 20% kredytu zaciągniętego na remont, ale nie więcej niż 15% wszystkich kosztów remontu.

Kredyt na remont może być skutecznym rozwiązaniem dla spółdzielni mieszkaniowej na przeprowadzenie pilnego, ale kosztownego remontu budynku. Jeśli podejmujesz decyzje o takich remontach w Waszej spółdzielni mieszkaniowej, najlepiej skontaktuj się już dziś z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową i doradzi, jak przygotować potrzebną do zaciągnięcia kredytu dokumentację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *